THE GRAY MAN

Natáčení nejdražšího špionážního thrilleru v Praze se blíží!    
Do Prahy míří nejlepší filmaři svého žánru, aby zde pracovali na natáčení akčního filmu „The Gray man“. A to se vším, co k tomu patří. Společnost Netflix, pro kterou půjde o největší a nejdražší filmový projekt její historie, přiveze do Prahy hvězdy světového formátu. Hlavní role obsadí Chris Evans a Ryan Gosling, film režírují bratři Joe a Anthony Russo. 

Předlohou filmu je stejnojmenný knižní bestselleru Marka Greaneyho z roku 2009. Ideální překlad by zřejmě byl Fádní muž. Pojmu „gray man“ se používá pro označení toho, kdo je nevýrazný, šedý, nebudí pozornost a splývá s davem. Umí být skrytý v plném světle. 

Gray Man, jménem Court Gentry, někdejší agent CIA (Ryan Gosling), se živí jako nájemný zabiják ve službách náročné klientely. V Evropě po něm pátrá Lloyd Hansen, další velmi schopný agent (Chris Evans). Vše se točí kolem záchrany jedné rodiny, miliardových ropných zájmů v Nigérii, prezidenta, atentátu na jeho bratra a velké korporace. Podle producentů půjde o smrtící souboj mezi zabijáky, přičemž vítěze představí Netflix zřejmě koncem roku. Bude-li mít film dobrou odezvu, uvažují tvůrci o další své variaci na bondovky.    

Film se odehrává v mnoha lokacích, a tak jej samozřejmě pandemie koronaviru pozdržela. Ale provází jej vytrvalost zúčastněných. Mělo se točit už před deseti lety, hlavní roli nabídli Bradu Pittovi. Nakonec z toho sešlo, teprve loni v červnu se projektu ujal Netflix. Streamovací firma předtím nadchla Irčanem Martina Scorseseho, do kterého vložila úctyhodných 159 milionů dolarů. The Gray Man se má s udávaným rozpočtem 200 milionů dolarů stát zatím nejdražším projektem Netflixu. Od letošního ledna se natáčelo v Los Angeles, teď se bude velká akční podívaná rozvíjet v centru české metropole za účasti týmů předních kaskadérů.  

Do Prahy přijedou současné filmové hvězdy. Ryana Goslinga (1980) si určitě pamatujeme alespoň z muzikálu La la Land (2016) nebo v roli astronauta Armstronga ve filmu První muž (2018). Chris Evans (1981) je známý z filmové komiksové série o Avengers jako Kapitán Amerika. 

Bratři Anthony a Joe Russoovi, kteří se Avengery prosadili jako režiséři, vytvářejí i Gray Mana. Joe nebude v Praze poprvé. Když v Los Angeles otevíral (2019) svoji restauraci nazvanou Simone, prohlásil, že její podobu ovlivnil pražský pivovar U Fleků, kterým byl nadšen. Vepřová žebírka, pivo a tradiční český likér, roznášené po zahradě číšníky, na něho udělaly velký dojem. Stejně jako pražská tajemná zákoutí a staré domy. 
Místním partnerem natáčení filmu je pražská společnost Stillking Films. Zajišťovala už tuzemské natáčení bondovky Casino Royale, nyní se podílí také na  filmu s Helen Mirrenovou.